jak wyczyścić srebrną biżuterię z bursztynem

Jak dbać i czyścić srebrną biżuterię?

Biżuteria srebrna jest klasyczna i ponadczasowa. Większość z Nas jest w posiadaniu srebrnych kolczyków, naszyjników lub pierścionków czy innych srebrnych wyrobów. Po jakimś czasie zauważamy, że srebro ciemnieje. Jest to naturalny proces. Wiąże się z tym, iż dochodzi do reakcji chemicznej zachodzącej między srebrem a siarkowodorem zawartym w powietrzu. Mimo to, biżuteria srebrna może Nam służyć przez lata.
Co zrobić żeby przetrwała próbę czasu?

WŁAŚCIWE UŻYTKOWANIE

Aby przedłużyć użytkowanie srebrnej biżuterii należy przede wszystkim ściągać biżuterię przed kąpielą, a także gdy wykonujemy domowe obowiązki - zwłaszcza, gdy używamy środków chemicznych!
Nie powinno się również nosić biżuterii srebrnej, gdy aplikujemy na skórę kosmetyki.

ODPOWIEDNIE PRZECHOWYWANIE

Przede wszystkim należy przechowywać srebrną biżuterię z dala od promieniowania UV oraz wilgoci.
Warto trzymać biżuterię w pudełkach, w których została zakupiona albo w szkatułce wielokomorowej tak, aby wzajemnie się nie porysowały i nie uszkadzały mechanicznie.

PRAWIDŁOWE CZYSZCZENIE SREBRNEJ BIŻUTERII

W internecie jest dużo różnorodnych pomysłów na czyszczenie srebrnej biżuterii: maczanie w wodzie biżuterii z sodą oczyszczoną albo czyszczenie jej pastą do zębów.
Dostępne są także specjalistyczne płyny specjalne do czyszczenia biżuterii srebrnej. Najczęściej trzeba na kilka minut zanurzyć w nich biżuterię, a następnie opłukać ją pod bieżącą wodą. Zawsze należy przeczytać i kierować się instrukcją podaną na buteleczce - każdy płyn może mieć odrobinę inne zasady użytkowania.
Niezawodna również będzie ściereczka, nasiąknięta już specjalnym płynem. Wystarczy tylko przetrzeć, aby uzyskała swój pierwotny blask!